top of page

İnhaler Kapsüller

Kısa Bilgi:

 • Çeşitli şekilleri olan olan bu grup Türkçe  olarak "İnhaler Kapsüller (Kuru Toz İnhalerler)" diye adlandırılmışlardır.

 • Kutularındaki kapsüller inhalasyonla kullanılır. Yutulmazlar. Aralıklı olarak yutulmaları halinde vücuda zararları olması beklenmez ancak amaçları dışında kullanılmış olurlar. Tekrar eden çoklu yanlış kullanımlar vücuda zarar verebilirler.

Kullanılışı:

Bu grup solunum ilaçlarının genel kullanılışını size adım adım anlatmaya çalışacağız. Anlamadığınız takdirde yeniden dinlemenizi tavsiye ederiz.

İlacınızı kullanmadan önce son kullanım tarihini kontrol ediniz. Son kullanım tarihi geçmiş ilaçları sağlığınızın korunması açısından lütfen kullanmayınız.

İlacınız;

Kapak (1 numaralı bölüm),

Ağızlık (2 numaralı kısım), 

Kapsül kırma düğmeleri (3 numaralı bölüm),

Kapsül yuvası (4 numaralı bölüm)

olmak üzere toplam dört ana parçadan oluşur.  

İlacı kullanabilmek için kapsülün  gövde içine doğru yerleştirilmiş olması şarttır. İlacı kullanmadan önce bu durum daima kontrol edilmelidir.

 

Cihazınızı kuru tutunuz.  Kullanılmadığı zaman kapalı tutunuz. Cihazın içine nefes vermeyiniz.

inhcapsulesSections.jpg
 1. Cihazının kapağını çekerek çıkarın.          

 2. Bir elinizle cihazınızın alt kısmını tutarak diğer elinizle ağızlık kısmını ok yönünde çevirerek açın.

 3. Bir kapsülü inhaler cihazınızın içindeki boşluğa yerleştirin. Kapsülü ambalajından kullanmadan hemen önce çıkartın.

 4. Ağızlık kısmını çevirerek kapatın.

 5. Cihazınızı dik tutun, kenardaki düğmelere sadece bir kez tam olarak basın ve bırakın. Kapsül her iki ucundan delinecektir.  Nefes almanız sırasında küçük jelatin kapsül parçaları ağzınıza gelebilir. Jelatin parçaları zararsızdır ve yutulduktan sonra sindirileceklerdir.

 6. Nefesinizi kuvvetlice dışarı verin. Cihazınızın ağızlık (4 numaralı bölüm) kısmını ağzınıza yerleştirin ve başınızı hafifçe arkaya doğru eğin. Ağızlık etrafında dudaklarınızı sıkıca kapatın ve olabildiğince  derin bir nefes alın.

 7. İnhaler cihazınızı ağzınızdan çıkarın ve rahatsız olmadan olabildiğince (5-8 sn) nefesinizi tutun. Sonra normal şekilde soluk verin ve alın.

 8. Cihazınızı tekrar açın ve kapsül içerisinde toz kalıp kalmadığına bakın. Kapsül içerisinde toz kalmış ise 5,6 ve 7 numaralı basamakları tekrar edin.  

 9. Doğru kullanımdan sonra, boş kapsülü atın ve ağızlık kısmını kapatın.

 10. İlaç kullanımı bittikten sonra, ağzınızı su ile çalkalayın ve tükürün.

bottom of page