top of page

Nexthaler'ler

Kısa Bilgi:

 • Bu grup ta Türkçe  olarak "İnhaler Kapsüller (Kuru Toz İnhalerler)" diye adlandırılmışlardır.

 • Kutularındaki kapsüller inhalasyonla kullanılır. Yutulmazlar. Aralıklı olarak yutulmaları halinde vücuda zararları olması beklenmez ancak amaçları dışında kullanılmış olurlar. Tekrar eden çoklu yanlış kullanımlar vücuda zarar verebilirler.

Kullanılışı:

Bu grup solunum ilaçlarının genel kullanılışını size adım adım anlatmaya çalışacağız. Anlamadığınız takdirde yeniden okuyup dinlemenizi tavsiye ederiz.

İlacınızı anlatım süresince "İnhaler" olarak adlandıracağız.

İnhalerinizi kullanmadan önce son kullanım tarihini kontrol ediniz. Son kullanım tarihi geçmiş ilaçları sağlığınızın korunması açısından lütfen kullanmayınız.

İnhaleriniz;

Kapak (1 numaralı bölüm),

Ağızlık (2 numaralı kısım), 

Havalandırma Izgarası (3 numaralı bölüm),

Doz Sayacı (4 numaralı bölüm)

olmak üzere toplam dört ana bölümden oluşur.

İnhalerinizi kuru tutunuz.  Kullanılmadığı zaman kapalı tutunuz. İnhalerinizin içine nefesinizi vermeyiniz.

nextHalerSections.jpg
 1. Kalan doz sayısını kontrol edin. “1” ve “120” arasındaki herhangi bir rakam cihazınızda kalan ilaç miktarını gösterir. Doz Sayacı Penceresi sıfır gösteriyorsa ilaç kalmamıştır. Lütfen doktorunuza gidiniz.

 2. Kullanmadan önce kapağın tamamen kapalı olduğundan emin olunuz.

 3. İnhalerinizi dik bir şekilde tutunuz.

 4. Kapağı tamamen açtığınızda “klik” sesini duyacaksınız.

 5. İlacı ağızdan solumadan önce olabildiğince uzun bir şekilde ağızdan nefes veriniz. Nefesinizi inhalerinizin içine vermeyiniz.

 6. İnhalerinizi ağzınıza getirip dudaklarınızı soluma ağızlığının etrafına yerleştiriniz. İnhalerinizi tutarken havalandırma  ızgarasını kapatmamaya özen gösteriniz, 

 7. Ağızlıktan hızlı ve derin bir nefes alınız. Dozunuzu aldığınızda bir tad fark edebilirsiniz. Dozunuzu aldığınızda bir “klik” sesi duyabilir ya da hissedebilirsiniz.Bu durum dozu soluduğunuz anlamına gelir.

 8. İnhalerinizi ağzınızdan çıkarınız ve 5-10 saniye boyunca ya da rahat edebildiğiniz bir süre nefesinizi tutunuz. Nefesinizi yavaşça burnunuzdan geri veriniz. Nefesinizi ağızdan inhalerinizin içine vermeyiniz.

 9. İnhalerinizi dik konumuna geri getiriniz ve kapağı tamamen kapatınız. Doz sayacının bir sayı aşağı gittiğini kontrol ediniz.

 10. Bir doz daha almak için tüm işlemleri yenileyiniz.

bottom of page